„Zakłady Przemysłu Cukierniczego Bałtyk”  popularnie zwane „Bałtyk” powstały w 1951 roku z połączenia przedwojennych fabryk i manufaktur czekolady Anglas, Kosma i Baltic. Do dziś jesteśmy wierni tradycyjnej sztuce produkowania słodyczy. Z dumą  łączymy dziedzictwo przedsiębiorczości dawnego Gdańska z wyzwaniami współczesnego świata. Nasza firma słynie z produkcji czekolad, pralin, likworków, drażetek, karmelków.

PREHISTORIA

PREHISTORIA

Od połowy XIX wieku w Gdańsku zaczęła się rozwijać kultura  picia i spożywania kawy oraz czekolady. Ziarna kakaowe oraz sama czekolada była traktowana nie tylko jako używka ale również jako medykament. Ówczesne słodkie miejsca Gdańska to fabryki czekolady (powstałe licznie w latach dwudziestych XX wieku). To również urocze kawiarnie prowadzone na wzór wiedeński lub paryski.

1923  – otwarcie  nowej fabryki czekolady w Gdańsku: The Anglo-Asiatic Company Ltd., zwaną od roku 1930 Anglas. Wyroby firmy Anglas produkowano we własnych zakładach przy Zimmerstraße 8 (dziś ulica Droszyńskiego – obecna siedziba Zakładów Przemysłu Cukierniczego „Bałtyk”) w Oliwie. W niewysokich, parterowych budynkach powstawały wyroby czekoladowe: czekolady deserowe, mleczne, gorzkie i orzechowe, pakowano tu również do eleganckich, blaszanych pudełek herbatę eksportowaną następnie w świat, m.in. do Polski (pudełka opatrywano polskimi napisami) oraz kakao dla dzieci. W bardzo krótkim czasie firma stała się największą fabryką czekolady w Gdańsku, osiągała ogromne zyski, a jej sława sięgała daleko poza granice Wolnego Miasta.  Przechodząc różnie koleje losu, zmian właścicieli, okres II wojny światowej fabryka działała do roku 1944.

PO WOJNIE

PO WOJNIE

1949 – Czekolada wróciła na Droszyńskiego, wtedy to utworzono Gdańskie Zjednoczone Fabryki Cukrów i Czekolady. W ich skład wchodziły zakłady dawnego Anglasa (jako Zakład nr 1), firmy Baltic (Zakład nr 2) i Kosma (Zakład nr 3) we Wrzeszczu. Zakład w Oliwie produkował, jak przed wojną, czekolady mleczne i deserowe (m.in. Finezja, Admirał i Ratuszowa) oraz cukierki czekoladowe.

Zakład nr 2, dawny Baltic znajdował się w budynku przy ulicy Grunwaldzkiej 161 (w jego miejscu znajduje się dziś sklep Lidl), specjalizował się w produkcji tzw. słodyczy wschodnich: chałwa, sezamki, baton krymski oraz galaretki, ptasie mleczko i tzw. cukierki miękkie.

W Zakładzie nr 3 (dawniej Kosma – teraz w jego miejscu wznosi się Galeria Bałtycka – produkowano cukierki twarde: landrynki, lizaki, karmelki i irysy.

1951 –  dawne zakłady Anglas, Baltic i Kosma upaństwowiono jako Zakłady Przemysłu Cukierniczego „Bałtyk”. W roku 1977 do ZPC „Bałtyk” przyłączono, jako Zakład nr 4, fabryczkę cukierniczą z Gdyni-Chyloni, która produkowała m.in. słynne cukierki „auto-café”, cukierki z dodatkiem kofeiny przeznaczone dla kierowców na długich trasach.

WSPÓŁCZEŚNIE

WSPÓŁCZEŚNIE

1991 – w wyniku przekształceń własnościowych, ZPC „Bałtyk” stał się spółką akcyjną. 1992 – większość akcji ZPC  „Bałtyk” przejął fiński koncern Fazer, który w trzech zakładach w Oliwie i Wrzeszczu rozpoczął – od roku 1993 – produkcję pod nazwą „Fazer Polska” Wycofano wówczas znane wcześniej i cenione, tradycyjne produkty „Bałtyku” zastępując je wyrobami produkowanymi podług receptur skandynawskich. Firma w roku 2002 zmieniła swą nazwę na „Cloetta Fazer Polska”, a w marcu 2005 roku wstrzymała produkcję.

2005  – ostatni zachowany Zakład nr 1 odkupiła polska firma „Bomilla” z Włocławka. Nowi właściciele przywrócili mu nazwę „Bałtyk”, powrócili do tradycyjnych receptur i wyrobów, a także rozpoczęli produkcję nowych słodyczy. Przez ponad 10 lat „Bomilla” i „Bałtyk” funkcjonowały w ramach grupy kapitałowej.

2016  –  połączono je tworząc Zakłady Przemysłu Cukierniczego „Bałtyk” jako jedną i spójną firmę opartą w całości o polski kapitał. We Włocławku dwa zakłady produkują karmelki i drażetki. W Gdańsku powstają natomiast wszelkie smakowitości czekoladowe – tak jak ongiś bywało za czasów fabryki „Anglas” w 1923 roku.