Kawowe smaki Gdańska

Kawowe smaki Gdańska

Nasza Fabryka Czekolady BAŁTYK wprowadza na rynek nową generację słodyczy kawowych. Tworzą ją czekolada o smaku brandy i kawy, likworki kawowe oraz czekoladowe „ziarna kawy”. Nowe słodycze nawiązują do kilkusetletnich, kawowych tradycji Gdańska.

 

Gdańsk odegrał kluczową rolę w kawowo-czekoladowej historii kuchni polskiej. Chociaż kawa przywędrowała z południa, to właśnie Gdańsk stworzył w Polsce modę na spożywanie kawy. To tutaj na przełomie XVII i XVIII wieku powstały pierwsze kawiarnie, tzw. kafehauzy, w których oprócz kawy podawano także czekoladę. Następnie moda na kawowo-czekoladowe smaki „rozlała” się na cały kraj.

 

 Auto Cafe likworki kawowe z lat 70-tych

 

W tę historię sprzed wieków wpisuje się „Bałtyk”, który już na początku lat 70-tych, prawdopodobnie jako pierwsza firma w Polsce, rozpoczął produkcję likworków kawowych „Auto-Cafe”. Płynne nadzienie kawowe zamknięte w krystalicznej otoczce oblanej czekoladą przeznaczone było głównie dla kierowców, co podkreślał wizerunek kultowego Fiata 126p „malucha” na opakowaniu. W późniejszych latach wprowadzano kolejne kawowe smaki, wśród których najbardziej znane to pralinki „Fantazja Deserowa” i „Tesori Latte” oraz czekolada nadziewana „Whisky&Coffee”.

 

Obecnie Fabryka Czekolady „BAŁTYK” przygotowała 3 kolejne produkty o różnych kompozycjach kawowych smaków. Jest to czekolada nadziewana „Brandy&Coffee”, likworki kawowe „Mokka” oraz czekoladowe „ziarna kawy” o nazwie „Kofito”. W tych słodyczach połączyliśmy historię z nowoczesnością. Nawiązaliśmy do bogatych tradycji Gdańska i jednocześnie stworzyliśmy zupełnie nowe smaki – mówi Konrad Mickiewicz, prezes ZPC „Bałtyk”. Poprzez takie rozwiązania zapewniamy ciągłość tradycji oraz budujemy przyszłość naszej fabryki czekolady – podkreśla prezes „Bałtyku”.

 

 Kawa pod Żurawiem Kawa przy Neptunie Kolekcja kawowa

 

„Brandy&Coffee” – duża, 145-gramowa czekolada nadziewana, której smak to jedno z najbardziej kultowych połączeń alkoholowo-kawowych na świecie. Nadzienie składa się z dwóch warstw – brandy i kawy zamkniętych w mlecznej czekoladzie. Takie rozwiązanie sprawia, że stopniowo uwalniają się poszczególne nuty smakowe.

 

 „Mokka” – likworki kawowe łączące smak aromatycznej kawy z czekoladą. W jednym, 180-gramowym kartoniku znajdują się dwa smaki likworków: latte zamknięte w mlecznej czekoladzie oraz espresso w czekoladzie deserowej. Są to likworki bezalkoholowe.

 

„Kofito” – to czekoladowe „ziarna kawy” zamknięte w 180-gramowym kartoniku. W smaku wyczuwalne jako czekolada zanurzona w kawie. Dzięki odpowiedniej technologii produkcji uzyskano wygląd ziaren kawy.